TITLE

Artykuły specjalistyczne / Sport

 

głosowanie

 

 

Komunikat Zarządu Głównego SFP

 

 

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy

 

W dniu 25 września br., Sejm RP uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty (druk 3001 i 3936 Ustawa dostępna jest na stronie Sejmu RP w zakładce „prace Sejmu”).  Do zakończenia procesu legislacji  i wejścia ustawy w życie wymagane jest jeszcze przyjęcie ustawy przez Senat i akceptacja Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy.

 

Przyjęty projekt ustawy tzw. poselski  w toku wielomiesięcznych prac w podkomisji sejmowej zdrowia i po wniesieniu licznych poprawek jest prawie całkowicie zbieżny merytorycznie z projektem  obywatelskim (druk  3813) , przyjętym przez wszystkie kluby parlamentarne w dniu 10 września br.  w trakcie pierwszego czytania  w Sejmie. W praktyce oznacza, że mamy obecnie jedną, długo oczekiwaną, wspólnie ustawę, popieraną zarówno przez całe środowisko fizjoterapeutów jak i Parlament oraz  stronę Rządową reprezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze jednak, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom milionów pacjentów.

 

Mimo, że proces procedowania nie jest jeszcze zakończony chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia obecnego etapu. Momentem przełomowym dla naszej sprawy, było na pewno złożenie Projektu Obywatelskiego co spowodowało większą mobilizację parlamentarzystów oraz MZ i przyspieszenie  prac nad projektem poselskim. Dlatego też jesteśmy świadomi, że to dzięki Wam wszystkim, którzy byliście zaangażowani w zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim zawdzięczamy obecny sukces. Bardzo dziękujemy!!!

 

Projekt ustawy zapewnia bezpieczeństwo Obywateli korzystających z usług fizjoterapii, zwiększa dostęp do naszych usług. Definiuje nas jako medyczny zawód zaufania publicznego . Reguluje m.in.  prace samorządu zawodowego, prawa wykonywania zawodu, kształcenia przed dyplomowego jak i podyplomowego w tym specjalizacyjnego i szereg innych istotnych regulacji zapewniających rozwój nowoczesnej fizjoterapii. Ustawa wprowadza jednostopniowe studia magisterskie po których każdy absolwent będzie zdawał egzamin państwowy aby uzyskać prawo wykonywania zawodu (dotyczy to TYLKO osób, które rozpoczną studia w 2017 roku. Oznacza to, że pierwszy egzamin odbędzie się najwcześniej w roku 2022).

 

Na ostatniej Sejmowej Komisji Zdrowia 24 września br. przyjęte zostały dodatkowe 30 poprawek  o charakterze legislacyjno-redakcyjnym wynikające z raportu Biura Analiz Sejmowych w kwestii zgodności ustawy z prawem Unii Europejskiej .

 

Przyjęty projekt ustawy jest więc obecnie  zgodny z prawem unijnym i jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań prawnych naszego zawodu w Europie. Dzięki obecnej ustawie system opieki fizjoterapeutycznej w Polsce  ma szanse przybliżyć  się w niedługim czasie do poziomu innych, najlepiej rozwiniętych krajów świata. Szczegółowe informacje na temat procesu legislacyjnego w Senacie będziemy starać się przekazywać na bieżąco.

 

Z poważaniem

© 2017 by Reha Plus. All rights reserved.
Agencja Interaktywna Kraków