TITLE

Artykuły specjalistyczne / Sport

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego,

 

Tytuł tej wiadomości nie jest przypadkowy. Faktem jest, że 99% Fizjoterapeutów w Polsce grozi marginalizacja oraz pozbawienie uprawnień i reputacji na rzecz niewielkiej grupy tzw. „specjalistów fizjoterapii”.

Klub parlamentarny PSL w dniu 22.07.2014 złożył do Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty kliknij zobacz projekt ustawy. Projekt ten był inspirowany oraz jeszcze przed jego złożeniem do laski marszałkowskiej otrzymał pozytywną rekomendację Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.  W dniu 23.07.2014 na konferencji prasowej w sejmie RP z dużym entuzjazmem składających - posłów w towarzystwie przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii - zostało to zdarzenie ogłoszone publicznie. Trzeba w miejscu tym wyraźnie podkreślić, że projekt ten nie był jednak konsultowany z żadnym innym stowarzyszeniem Fizjoterapeutów w Polsce.

W tym projekcie ustawy nasze Koleżanki i Koledzy z Zarządu Głównego PTF (trudno sobie wyobrazić, aby ktoś poza nimi mógł czegoś takiego się domagać) proponują, aby jedyną osobą, która może samodzielnie prowadzić gabinet fizjoterapii był specjalista rehabilitacji ruchowej (notabene przez wiele lat tacy specjaliści byli szkoleni wyłącznie przez tychże Kolegów z ZG PTF i sami bez wyjątku oczywiście nimi są). Zgodnie bowiem  z art. 4 ustęp 5 projektu ustawy do wykonywania zawodu fizjoterapeuty w pełnym zakresie ma być uprawniony tylko fizjoterapeuta, który uzyskał tytuł magistra i ukończył specjalizację z zakresu fizjoterapii/rehabilitacji ruchowej. Gdzie szacunek koleżanek i kolegów z PTF dla tysięcy Fizjoterapeutów w Polsce którzy od wielu lat codziennie pomagają pacjentom dotychczas bez zleceń specjalistów a mimo wszystko z dużymi efektami, kliknij poczytaj propozycje o kompetencjach Fizjoterapeutów z tego projektu ustawy.
 

Wnioskodawcy podają, że projekt tej ustawy powstał wyłącznie z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie pacjenta. Wszyscy fizjoterapeuci niespełniający wymagań z art. 4 ustęp 5 projektu ustawy, tj. bez tytułu magistra i bez ukończonej specjalizacji są przedstawiani przez wnioskodawców jako osoby nieposiadające kompetencji do wykonywania zawodu, a co gorsza jako osoby mogące wyrządzić pacjentowi szkodę! Takie myślenie stoi w całkowitej sprzeczności ze światowymi tendencjami. Na świecie za osoby posiadające pełen wachlarz  uprawnień do wykonywania zawodu fizjoterapeuty uważani są licencjaci fizjoterapii. Najlepszym tego potwierdzeniem jest publiczna wypowiedź pani Prezydent WCPT Prof. Marilyn Moffat podczas jej pobytu w Polsce na temat kompetencji fizjoterapeuty w Europie i na świecie: „ Każdy fizjoterapeuta, który ukończy pierwszy etap szkolenia – licencjat jest pełnoprawnym fizjoterapeutą”, zdaniem pani Prezydent poziom podstawowy Edukacji ( licencjat ) tzw. poziom wejścia powinien trwać jednak cztery lata a nie trzy tak jak to miejsce w Polsce. Nie rozumiem więc dlaczego wyżej wymienieni specjaliści z PTF dalej forsują swój projekt ustawy w sejmie RP który jako jedynego "pełnoprawnego" Fizjoterapeutę proponuje magistra z specjalizacją kliknij zobacz obrady komisji sejmowej w tej sprawie z dnia 07.11.2014. Co więcej czynią to  nie zwracając uwagi na prawo międzynarodowe - projekt ustawy stoi bowiem w sprzeczności z prawem unijnym, a dokładniej z  dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Działania specjalistów z PTF zagrażają egzystencji tysięcy Koleżanek i Kolegów, którzy od wielu lat prowadzą prywatne gabinety, przychodnie, kliniki etc.

Nasi pseudo (moim zdaniem) Koledzy kierowani być może możliwością gwarantowanego zysku finansowego (stawki w placówkach NFZ,  gdzie wymagany już jest taki specjalista wahają się pomiędzy 150 a 300 złotych za godzinę) zapominają o 99 % reszty społeczności fizjoterapeutycznej, którą w Polsce ocenia się na ok. 70.000 a tych tzw. specjalistów na ok. 700.
 

Większość Koleżanek i Kolegów, którzy ukończyli tą specjalizację w prywatnych rozmowach jednogłośnie potwierdza jej przestarzałość i kwestionuje jej sens merytoryczny, który pomimo upływu lat wydaje się być tak samo niezmienny jak plan finansowy twórców projektu.

 

Pozdrawiam wszystkich polskich Fizjoterapeutów.

Aleksander Lizak
 

 

 


 

PS. W dniu dzisiejszym wysłałem na adres mailowy biura PTF biuro@fizjoterapia.org.pl  e-maila z następującym tekstem: 
 

Jako polski Fizjoterapeuta z 30-letnim stażem pracy z pacjentami wyrażam stanowczy sprzeciw przeciwko projektowi ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty złożony w sejmie RP w dniu 22.07.2014 przez Państwa Stowarzyszenie. Uważam że projekt ten dyskryminuje 99% polskich Fizjoterapeutów.
 

Bez wyrazów  szacunku

Aleksander Lizak

© 2017 by Reha Plus. All rights reserved.
Agencja Interaktywna Kraków