Stymulacja bazalna- kurs podstawowy
Treści kształcenia
Koncepcja Basic Stimulation (BSC) została opracowana przez profesora Andreasa Frölicha na początku lat siedemdziesiątych. Od tamtego czasu głównymi węzłami terapii była percepcja, motoryka oraz komunikacja. Połączenie tych węzłów stworzyło solidną sieć współzależności, sieć która utrzymywana jest przez dwie Jednostki – przez Ciebie (Pacjenta) i Mnie (Terapeutę). Dzięki naszym wspólnym wysiłkom odnosimy sukcesy terapeutyczne, pedagogiczne oraz pielęgnacyjne.
Basic Stimulation rozwija i pogłębia inne, dobrze znane, skuteczne, nastawione podmiotowo na Pacjenta koncepcje terapeutyczne (takie jak metodę Bobathów, Affoltera, kinestetykę), aby w ten sposób móc oddziaływać zarówno na poszczególne, elementarne, problemy Pacjenta, jak i całościowo, holistycznie, wpływać na Jednostkę. Basic Stimulation jest metodą stworzoną dla Osób, dla których terapia opierająca się komunikację werbalną oraz opiekę nastawioną na przywrócenie utraconych funkcji byłaby wyzwaniem bardzo trudnym lub niemożliwym do podjęcia.
W trakcie kursu podstawowego podejmowane będą następujące zagadnienia:
- Zapoznanie Uczestników z głównymi założeniami terapii Basic Stimulation (BSC).
- Poznanie możliwości, ograniczeń i specyfiki swoich własnych stylów poruszania się, odbierania rzeczywistości oraz pracy z ciałem.
- Uwrażliwienie na sytuację Osób z ciężkimi zaburzeniami percepcji oraz przełożenie swoich doświadczeń na praktykę kliniczną.
- Omówienie towarzyszenia Osobie chorej w procesie umierania ze szczególnym uwzględnieniem Jej godności i poszanowania Jej cielesności.
- Wskazanie sposobów przewartościowania trudnej sytuacji i ciągłego rozwijania się w okresie terminalnym.
Uczestnicy kursu przynoszą ze sobą:
wygodne ubranie, koc, zgodnie w własnym życzeniem: poduszkę pod głowę lub pod kolana, olejek lub mleczko do skóry, odtwarzacz MP3 lub Disckmana z ulubioną muzyką.
Metody pracy:
ćwiczenia autopercepcji, praca w parach, rozmowa z prowadzącym, wymiana doświadczeń.
Grupa docelowa:
Opiekunowie, fizjoterapeuci, personel pielęgnacyjny, wszyscy, którzy pracują
z Osobami w stanie terminalnym lub z Pacjentami o bardzo ograniczonych możliwościach percepcyjnych.
Szkolenie skierowane do Terapeutów pracujących z:
- Osobami cierpiącymi na choroby neurologiczne (padaczkę, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne);
- Osobami o znacznie ograniczonych możliwościach percepcyjnych (śpiączce, stanie minimalnej świadomości, demencji, poddanymi sedacji i sztucznie wentylowanymi);
- Osobami o znacznym ograniczeniu funkcji życiowych o złożonej etiologii;
- Osobami nieuleczalnie chorymi w procesie umierania.
Odpowiedzialny za edukację:
Frieder Lückhoff, BScN
Instruktor metody Basic Stimulation.
Dyplomowany pielęgniarz, wykładowca nauk o zdrowiu.
Bachlor of Science in Nursing (BScN), Studia: Witten/Herdecke.
STRUKTURA SZKOLENIA „Stymulacja bazalna”
Kurs podstawowy – 3 dni (24 godz.)
Kurs rozwijający – 3 dni (24 godz.)
Po ukończeniu kursu rozwijającego istnieje możliwość uczestnictwa w kursie doszkalającym oraz modułach praktycznych – więcej informacji o kolejnych modułach ukaże się wkrótce na naszej stronie.
Kursy są akredytowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Basale Stimulation. Zaświadczenia uczestnictwa w kursie są wydawane przez certyfikowanych wykładowców metody.